- Аліменти на дитину
- Шлюбний договір
- Стягнення аліментів без розлучення
- Виселення чоловіка
- Діти після розлучення
- Які документи для розлучення
- Кредити подружжя після розлучення
- Позбавлення батьківських прав
- Неподільне майно подружжя
- Оспорювання батьківства
- Допомога при розлученні
- Порядок розірвання шлюбу
- Припинення шлюбу
- Визнання шлюбу недійсним
- Розлучення з дружиною
- Розлучення з чоловіком
- Розлучення з іноземцем
- Розлучення через РАГС
- Розлучення через суд
- Розподіл майна
- Припинення аліментних зобов’язань
- Встановлення батьківства
- м. Київ, вул. Артема, 13
- 067 566 66 69
- 050 383 13 90
- 044 361 98 83
- alliance-legal@ukr.net
Позбавлення батьківських прав
Батьки перед Сімейним кодексом рівні і несуть однакову відповідальність у відношенні своїх же дітей. Діти повинні виховуватися своїми батьками - це обов'язок батьків. Право на виховання є перевагою перед іншими людьми. Батьки несуть величезну відповідальність за захист прав та інтересів своїх дітей. І саме забезпечення інтересів дітей має стати основною турботою батьків. Батьківські права неможливо здійснювати в суперечності з інтересами дітей.
Позбавлення батьківських прав є винятковою мірою, тягне за собою серйозні правові наслідки, як для батьків, так і для їх дитини. Існує певний перелік підстав для позбавлення батьківських прав, які повинні бути підтверджені незаперечними доказами:
1. Відмова матері або батька без поважних причин забрати свою дитину з пологового будинку або іншого лікувального закладу і на протязі шести місяців не виявляли щодо дитини батьківської турботи;
2. Ухилення від виконання своїх батьківських обов'язків по вихованню дитини;
3. Жорстоке поводження з дитиною;
4. Батько чи мати дитини є хронічними алкоголіками або наркоманами;
5. Вдаються до будь-якого виду експлуатації дитини, примушують дитину займатися жебрацтвом або бродяжництвом;
6. Засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.
Тільки рішенням суду можна позбавити батьківських прав. Справа про позбавлення батьківських прав розглядається в суді за заявою одного з батьків або осіб, які їх замінюють, прокурора, а також за заявою органів або установ, на які покладено обов'язки з охорони прав неповнолітніх дітей (органів опіки та піклування, комісій у справах неповнолітніх, установ для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків).
В ході судового процесу має бути доведена обставина, що безперечно підтверджує наявність вини батьків і факт того, що зміну поведінки батька в кращу сторону неможливо.
Винесення судом рішення про позбавлення батьківських прав тягне втрату батьком прав, заснованих на факті спорідненості з дитиною:
- на виховання;
- на захист інтересів дитини;
- на витребування дитини від інших осіб;
- на згоду або відмову в дачі згоди передати дитину на усиновлення;
- на спадкування за законом;
- на отримання змісту від своїх повнолітніх дітей.
Слід врахувати, що позбавлення батьківських прав батька або матері не знімає з них відповідальності по утриманню дитини. Залишається також обов'язок брати участь у додаткових витратах на дитину (лікування, навчання і т.д.). Протягом 3-х років після позбавлення батьківських прав батьки несуть відповідальність за шкоду, яку можуть заподіяти їхні діти.
Позов про позбавлення батьківських прав пред'являється за місцем проживання відповідача, а якщо воно невідоме, то за місцем знаходження його майна або за останнім відомим місцем проживання. Дуже часто визначити місце проживання такого батька досить непросто. У цьому випадку вихід з положення полягає в одночасному пред'явленні позову про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів. Тоді відповідно до статті Цивільного процесуального кодексу України позов може бути пред'явлений за місцем проживання позивача.
Формулюючи в позовній заяві підставу для позбавлення батьківських прав його необхідно чітко і максимально докладно обґрунтовувати:
1. Батько ухиляється від виконання батьківських обов’язків, у тому числі сплати аліментів: Ухилення від виконання батьківських обов'язків припускає систематичне, тобто неодноразове невиконання батьківських боргу, відсутність турботи про своїх дітей, у чому б воно не виражалося.
2. Батько жорстоко поводиться з дитиною і / або зловживає своїми батьківськими правами: Жорстоке поводження батьків з дітьми полягає не тільки у фізичному, а й психічному насильстві над ними. Фізичне насильство - це побої, заподіяння фізичних страждань будь-яким способом. Психічне насильство виражається в погрозах, навіювання почуття страху, придушенні будь-якої волі дитини.
Крім жорстокого поводження з дітьми в цьому випадку може розглядатися зловживання батьківськими правами: створення умов, що ускладнюють або роблять неможливим повноцінний розвиток дитини, отримання дитиною освіти; привчання його до вживання алкоголю, наркотиків; використання дитини при вчиненні злочину.
3. Батько хронічно хворий на алкоголізм: Хронічний алкоголізм або захворювання батька наркоманією повинні бути підтверджені відповідним медичним висновком - необхідний висновок з лікувального закладу. Позбавлення батьківських прав за цим пунктом може бути вироблено незалежно від визнання через суд відповідача обмежено дієздатним.
4. Батько вчинив злочин проти життя та здоров'я дітей: В цьому випадку для позову необхідний вирок суду, що підтверджує скоєний злочин.
Позбавлення батьківських прав змінює сімейно-правовий статус батька та правове становище дитини. При цьому ніяких позначок в документах дитини та в документах батьків, позбавленого батьківських прав не проводитись.
Проте є ситуації, коли батько має можливість повернути свої батьківські права. Це можливо в тому випадку, якщо батько змінив:
- свою поведінку;
- спосіб життя;
- ставлення до виховання дитини.